EĞİTİCİ VE GELİŞTİRİCİ OYUNLAR

oyun ismi

6 Yaş Öncesi ve Sonrası İçin Oyun Önerileri

        Oyun kültürü zaman ile değişime uğrarken, insanların bu değişikliğe gitmesinde, güven eksikliği çok önemli bir etken olmuştur. Önceki zamanlarda çocukların sokaklarda, park ve bahçelerde oynaması son derece normal karşılanırken, ne yazık ki günümüzde insanlar, çocuklarını yalnız olarak bu ortamlara güvenle bırakamamaktadırlar. Son yıllara damga vuran teknik gelişimler içinde, hiç şüphe yok ki bilgisayar teknolojisinde yaşanan inanılmaz gelişimler yer almaktadır. Her geçen gün bu konuda yeni yazılımlar keşfedilirken, artık eğitici oyunlar oynama konusunda büyük mesafeler alındığını söylemek mümkündür.

      Yapılan çalışmalar bize göstermiştir ki, belli yaşlarda çocukların bazı oyunlar oynaması, beyinde bulunan sinir ve nöron hücrelerinin gelişiminde çok önemli rol oynamaktadır. Puzzle yapboz ve matematik tabanlı bulmaca ve oyunlar, çocukların dikkat yeteneğini artırdığı gibi, aynı zamanda onlar için son derece eğitici oyunlar olabilmektedir. Özellikle internet gibi dev bir sanal ortama ulaşım imkânı bu kadar yaygın hale gelmişken, insanların bu imkânı çok önemli bir fırsata çevirdiklerini söylemek mümkündür. İnternet sitelerinde o kadar çeşitli ve eğitici oyunlar vardır ki, insanlara sunulan bu güzel imkândan,  herkesin yararlanması gerekir. Bu tip oyunlar, her ne kadar çocukların ilk tercihi olsa da büyüklerin de bu konuya ilgi gösterdiklerini söylemek yanlış olmayacaktır.

      Ebeveynler çocuklarının emniyetli bir ortamda bulunmasını isterken, çocukların da fazla sıkılmaması ve bunaltılmaması gereklidir. Aksi halde bazı psikolojik sorunların ortaya çıkması mümkün olurken, bu açığı kapamak, son zamanlarda internette bulunan oyun sitelerine düşmüştür. Oyun sitelerinde bulunan geliştirici ve eğitici oyunlar sayesinde hem eğlenmek hem de eğlenirken bir şeyler öğrenmek çok daha kolay hale gelmiştir. Yalnız burada anne ve babalara düşen görev, çocuklarına bu imkânı sağlamak ve onlara tercihlerinde yardımcı olmaktır.