2048 Oyunu Nasıl Oynanır?

oyun ismi
İnternetin son çılgınlıklarından olan 2048 oyunu her yerde oynanabilen ve bağımlılık yapan güzel bir oyundur. Biraz şans biraz da zeka ile oynan oyun bazen sinir bozucu olsa da aslında oynayan herkesin her şeye rağmen oynamayı bir türlü bırakamadığı bir oyun olarak bilinmektedir. Oyunun amacı aynı sayıları toplayarak 2048 sayısına ulaşmaktır. 2+2=4, 4+4=8 gibi aynı sayılar birbiri ile toplanarak 2048 sayısı elde edilmeye çalışılıyor. Görünürde basit gibi algılansa da 2048’i bulmak o kadar da kolay olmuyor. Genelde 128 ve 256’ya rahat ulaşılmakta, bazı oyuncular ise 2048’i de aşmaktadır. Oyun üzerine bahisler bile oynandığı söylenmektedir. 2048’e ulaşıldığında oyun bitiyor ama devam edilebiliyor.
     En büyük sayının bir köşede tutulması daha büyük sayılara ulaşmayı kolaylaştırıyor. En yükse sayılar biriktirildiğinde ve aynı sayılar toplanarak gidildiğinde giderek sayı büyüyor. 2 + 2, 4 + 4, 8 + 8, 16 + 16, 32 + 32, 64 + 64, 128 + 128, 256 + 256, 512 + 512 şeklinde oyun sürüp gidiyor. Oyunu ilk kez açanlar ilk etapta nasıl bir oyun olduğunu merak ediyor. Fakat hem çok kolay oynanan hem de kolay bir oyun olmadığı bir müddet sonra anlaşılıyor.
     Büyük sayıyı köşelerden birinde tutmak oyun için verilen taktikler arasındadır. Beceri gerektiren bir oyun olan 2048, yanlış hamleler yapıldığında sıkışıp kalınan ve 2048’e ulaşılamadan sonlanan bir oyun olarak bazen sinir bozucu olabilmektedir. Bir kez oynamaya başlayan bir oyuncu her şeye rağmen oynamaya devam ederek her defasında daha büyük bir sayıya ulaşmaya çalışıyor. Oyun yön tuşları ile sayıları sağa, sola, yukarı ve aşağı hareket ettirerek oynanıyor. Aynı sayılar birbiri üzerine hareket ettirilerek toplanıyor.
     2048’e ulaşıldığında ekranda çok Cool bir mesaj  Won the Game yazısı çıkıyor. Alt kısımda Keep Going seçeneğine tıklandığında oyuncu oyuna kaldığı yerden devam etmekte ve daha büyük sayılara ulaşabilmektedir. Bu aşamadan sonra oyun giderek zorlaşıyor ve çok daha fazla dikkat istiyor. 2048 sayısından sonra bir hedef konulmuyor. Oyuncu gidebildiği kadar giderek skorunu yükseltmeye çalışıyor. Threes’ten ilham alınan oyun Gabriele Cirulli tarafından 19 yaşında iken oluşturulmuştur. Bağımlılık yaparak keyifle oynanan 2048, 16 kareden oluşan ızgara bir oyundur. Izgara üzerinde sayılar birleştirilmekte ve giderek sayı büyütülmektedir. Hareket yönü seçilirken dikkatli olunmalı, en büyük sayı bir köşede tutulacak şekilde hamleler yapılmalıdır. Klavye yön tuşları ile oynanan oyun basit gibi görünse de hedefe ulaşmak için oldukça dikkat istemektedir. Çok az kişinin 2048’i bulduğu oyunda oldukça yüksek sayılara ulaşanlar da yok değildir.
     İnternette ücretsiz oynanan 2048 aslında Gabriele Cirulli tarafından akıllı telefonlarda oynanmak üzere geliştirilmiştir. Aynı sayıların toplanarak büyütüldüğü oyunda tüm kareler dolduğunda oyun bitmektedir. Her hamlede sayılar rastgele türemekte ve yeni sayılarla oyun devam etmektedir. Büyük sayılar küçük sayıların yanına getirilmediği müddetçe oyuncunun şansı daha da artmaktadır. Milyonlarca insan tarafından oynanan 2048, son zamanların en popüler oyunlarından olmuştur.
 
     2048 oyunu HTML5 Games kategorisinde yer alıp hem mobil telefonlar da hem de telefonlarda oynanma imkanı sunmaktadır. iOS platformunda olan threes oyununun farklı bir versiyonudur. İlk kez web tabanlı olarak yayınlanmıştır. Boş vakitlerde hem eğlenmek hem de pratik yapmak için çok tercih edilen 2048 oynayan herkese bağımlılık yapan keyifli bir oyundur. Her seferinde oyuncu kendi skorunu yükseltmeye çalışmakta, 2048’e ulaşmak için sürekli oynamaktadır. Dikkat ve beceri isteyen 2048, biraz da şans yardımı ile her zaman ve her yerde büyük bir zevkle oynanan popüler bir oyundur.